Česká vitreoretinální společnost
Oční klinika 1. LF UK a ÚVN PrahaU Vojenské nemocnice 1200
Praha 6, 169 02
a) Charakteristika vitreoretinálního pracoviště
Vitreoretinální centra (VRC) jsou vitreoretinální pracoviště, která splňují podmínky pro přidělení statutu na základě vyhlášky MZ (Věstník částka 9 ze dne 1.9. 2010 str. 11-17.
b) Povinnosti odesílajícího pracoviště
Oftalmologické pracoviště po stanovení diagnózy akutního vitreoretinálního stavu rozhodne o léčebném postupu. Při řešení situace konzultuje dostupné VRC . Odesílající pracoviště má povinnost zajistit odeslání pacienta s akutním vitreoretinálním stavem do VRC v nejkratším možném čase od stanovení diagnózy a volit takový způsob transportu, který je pro zdravotní stav pacienta co nejšetrnější.
c) Povinnosti VRC
VRC jsou pracoviště s 24 hodinovou dostupností k poskytnutí akutní vitreoretinální péče podle požadavků oftalmologických pracovišť. Pacienti s akutním VR stavem jsou přijímáni na VRC na základně odeslání oftalmologem nebo oftalmologickým pracovištěm po telefonické komunikaci nebo cestou přímého kontaktu pacienta a to bez ohledu na oftalmologickou spádovost. VRC má povinnost pacienta odeslaného s akutním VR stavem vyšetřit a stanovit nejlepší léčebný postup.
Po stanovení indikace k operačnímu řešení má VRC povinnost provést operační zákrok v nejbližší možné době po splnění podmínek, které operační zákrok umožní (diagnostická vyšetření, předoperační vyšetření, technické podmínky, celkový stav pacienta). Pro timming operačního řešení VRC respektují obecná doporučení uvedená u kapitol jednotlivých akutních VR stavů. Odklad operačního řešení musí být v dokumentaci vždy písemně zdůvodněn. Pokud z jakýchkoliv důvodů VRC není schopné operační zákrok provést, zajistí operační řešení na jiném pracovišti se statutem VRC.
Po provedené operaci VRC stanoví způsob a místo kontroly pooperačního stavu s ohledem na klinický stav, dostupnost pacienta do zdravotnického zařízení.